
Минулого вікенду завершилися змагання Одеської баскетбольної ліги імені Віталія Радова в Південному дивізіоні.
МЕДАЛЬНИЙ РАУНД
Чемпіоном Південного дивізіону стала команда «ОНУ», яка вирвала перемогу у другому фінальному матчі, причому лише в овертаймі, а з ним і в серії, у команди «СДЮСШОР ім. Бориса Літвака-2006», яка, за загальною думкою, стала відкриттям змагань. Рахунок вирішального матчу каже сам за себе – 66:63 (13:25, 16:7, 9:5, 17:18, 11:8).

А бронзовими призерами стали «ШИПИ». Тут для визначення медаліста було проведено три матчі. В першому матчі переміг «НУ ОМА», але в двох наступному «ШИПИ» виявилися сильнішими. Отже, перемога в третьому матчі 83:59 (29:18, 17:16, 17:11, 21:13) і загальна звитяга в серії (2-1).

Турнір ОБЛ традиційно проходив під егідою Одеської міської федерації баскетболу.
РЕГУЛЯРНИЙ СЕЗОН І ПЛЕЙ-ОФФ
На першому етапі, де 8 команд зіграли в два кола, беззаперечним переможцем стали майбутні чемпіони, які здобули 14 перемог в 14-ти матчах. Змагання проходили з жовтня місяця, в основному у вікенд.
В серії плей-офф сенсацій не відбулося: в парах перемагали ті команди, які були вище за підсумками регулярного чемпіонату.
ОБЛ імені Віталія Радова. Регулярний чемпіонат
Турнірна таблиця

Плей-офф
1/4 фіналу
«ШИПИ» - «Shooters» - 87:50.
СДЮСШОР-2006 – «Nika Network OHAC» - 78:28
«НУ ОМА» - «Black Roses» - 87:78.
«ОНУ» - «Nerubaysk» - 106:58.
1/2 фіналу
СДЮСШОР-2006 - «ШИПИ» - 110:81, 93:63.
Рахунок в серії – 2-0.
«ОНУ» - «НУ ОМА» - 90:79, 91:75.
Рахунок в серії – 2-0.
За 3-е місце
«НУ ОМА» - «ШИПИ» - 82:80, 83:106, 59:83.
Рахунок в серії – 2-1 («ШИПИ»).
Фінал
«ОНУ» - СДЮСШОР-2006 – 63:51, 66:63ОТ
Рахунок в серії – 2-0.
MVP сезону - Олег СЕРГІЄНКО (БК «ШИПИ»)

MVP play off - Рамін ЛУТВАЛІЄВ (ОНУ)

ПІДСУМКИ СЕЗОНУ
Сергій СТРАЗОВ, виконавчий директор Одеської міської федерації баскетболу:
- Раніше в рамках Одеської баскетбольної ліги проходили змагання в трьох дивізіонах, але зараз, у зв’язку з війною, пройшли змагання тільки в Південному дивізіоні.

Основні локації проведення – ігрові зали університету імені Мечникова, СДЮСШОР імені Літвака, водного університету, морської академії. Також грали в залах СОШ №81 і медуніверситету.
Примітно, що всі ігри, як і в двох попередніх сезонах, проводилася на платформі «NBN23», де можна стежити за подіями в режимі онлайн, а також знайомитися зі статистикою. Всі матчі «проходили» на планшеті, з використанням застосунку «Swish», що дозволило визначити кращих гравців за всіма статистичними показниками.
У фінальній серії, яка видалася просто феєричною, команда СДЮСШОР імені Літвака, де в основному грали баскетболісти 2006 року народження дала бій «ОНУ», яка, звісно, була укомплектована більш досвідченими гравцями, зокрема Раміном Лутвалієвим, Микитою Горячим, Іллею Гнатієм, які були задіяні у системі «БІПИ». В той же час за СДЮСШОР виступали Микита Рудик і Данило Рикунов – теж гравці із обойми нашої головної команди.
Окрема подяка Збройним силам України за те, що у нас була можливість проводити змагання.
Далі входимо в літній сезон, де основними стануть турніри з баскетболу 3х3, але й не забуваємо за «класику» - проведемо Кубок ОБЛ «Меморіал Аркадія Табачника», де візьмуть участь, сподіваюсь, близько десяти команд.
Олександр САУРА, директор Південного дивізіону Одеської баскетбольної ліги, граючий тренер команди «ШИПИ»:
- По-перше, велика подяка Збройним силам України, що ми, взагалі, можемо грати у баскетбол. В цьому сезоні зібрали вісім колективів – всі боєздатні, з бажанням. І, вважаю, що чемпіонат вийшов дуже цікавим. Ми відіграли турнір в два кола на першому етапі, потім плей-офф, де взяла участь вся вісімка, а медальні серії стали справжньою прикрасою змагань.
- Які складності виникали в організації, як виходило їх вирішувати?
- Були повітряні тривоги, через що матчі відразу відмінялися і переносилися, але, незважаючи на це, зіграні були усі матчі. Були деякі проблеми із ігровими залами, але вже у другому колі був залучений зал екіпажу ОМА, і ми отримали в своє розпорядження дуже гарний майданчик. В цілому, все було налагоджено: і з суддями проблем не виникало, і лікарі завжди були присутні. Навіть, якщо на матч приходили шість гравців, команда виходила на майданчик і билася за результат.
- Що скажете про виступ «ШИПІВ»?
- Радує, що зуміли зберегти свої позиції в призовій трійці – упродовж проведення змагань ОБЛ ми завжди з медалями.

Взагалі, я задоволений діями команди, хоча упродовж сезону виникали деякі труднощі зі складом – хтось служить у ВСУ, хтось в рейсі: тож, бувало, що мали десять гравців у заявці на матч, а, бувало, що лише шість-сім. Тож у півфінальній серії з «Дюшкою», у якій була повна ротація, нам було складно, а вже в серії за 3-е місце нам вдалося зібрати повний склад і завоювати медалі.
- Кого б відзначили серед гравців, які брали участь у змаганнях?
- Звісно ж, тих, хто заслужено отримав титул «MVP» в регулярному чемпіонаті і в плей-офф: це гравець «ШИПІВ» Олег Сергієнко, який став найрезультативнішим у регулярному сезоні, а також Рамін Лутвалієв (ОНУ), який показав просто супербаскетбол в півфінальній і фінальній серіях. В нашій команді я б ще відзначив Олексія Шимбарьова, який є лідером за триочковими кидками.
Взагалі, хочеться подякувати всім баскетболістам, які взяли участь у змаганнях ОБЛ. Вони великі молодці. Завдяки участі в ОБЛ вони відволікалися і від роботи, і від воєнного часу.
Андрій ЛЕСНИЦЬКИЙ, головний тренер команди «ОНУ»:
- Вважаю, що змагання вийшли дуже цікавими, і що стосується боротьби в матчах регулярного чемпіонату, і безпосередньо в плей-офф, зокрема фінальна серія, де молоді баскетболісти СДЮСШОР імені Літвака дали нам достойний бій. Сподобалася команда «НУ ОМА», особливо у другому колі регулярного сезону, просто шикарно виглядали, плюс дуже приємно було грати на майданчику «моряків», де вболівальники створювали по-справжньому спортивну атмосферу.
- Очікували такого серйозного супротиву від молодих баскетболістів СДЮСШОР імені Літвака?
- Якщо в першій грі фіналу ми діяли впевнено, перевага сягала «+20», і в підсумку ми привезли супернику «+12», то у другому матчі, який проходив на майданчику суперника, дещо недоналаштувалися. Ми розуміли, що суперник буде використовувати свої головні козирі – швидкість і пресинг, а також довжину лави, але питання психології і фактор свого майданчика ніхто не відміняв. Прийшлося наздоганяти і витрачувати тайм-аути на приведення гравців до бойової готовності саме психологічно.
Але в підсумку, завдяки досвіду і, деякою мірою, везіння, все ж таки виграли. Дякуємо молодим баскетболістам за достойний супротив.

- Кого б з гравців відзначили в минулому чемпіонаті?
- В СДЮСШОР імені Літвака відзначив би Данилу Рикунова, Микиту Рудика – було видно, що вони тренувалися з «БІПОЮ». В «НУ ОМА» сподобалися Дмитро Політов, Дмитро Шелковський, Андрій Давідчук, котрі, як на мене, тягли команду за собою. Що стосується свого колективу, то в різні моменти сезону лідерами були різні гравці: то Рамін Лутвалієв, то Микита Горячий, то Дмитро Москалюк, то Ілля Гнатій. Але, взагалі, для мене вони всі однакові. Ми прагнули діяти командно і неважливо, хто забив більше.
Олег ШЕВЧЕНКО, головний тренер команди «СДЮСШОР імені Бориса Літвака»:
- Чесно кажучи, на початку сезону передбачав, що результат буде гірше. Але упродовж чемпіонату ми потроху набрали оберти і в підсумку вийшли у фінал змагань, хоча решта команда топ-4 була зібрана із більш досвідчених гравців. Ми дійшли до фіналу завдяки підготовленості, стабільним тренуванням та дисципліні, і дали бій команді, яка зібрана з амбіціями під першу лігу.
- Наскільки важливі такі турніри для зростання юних баскетболістів СДЮСШОР імені Літвака?
- Дуже важливі, перед усім, для старшої вікової категорії, щоб вони відчули цей перехід до дорослого баскетболу. Щоб бути готовими не тільки фізично, але й психологічно. Адже в чоловічому баскетболі трапляється й елементи брудної гри, чого в дитячих змаганнях майже немає – тож мають бути готовими і до цього. У змаганнях брав участь саме випускний рік, який, скажемо так, знаходиться на порозі дорослого баскетболу, тож мають відчути його, так би мовити, на своїй шкірі, робити ці помилки, занурившись в чоловічий баскетбол. Хлопці, вважаю, впоралися, тримали цей удар упродовж всього сезону.

Звісно, потрапивши у фінал, хотілось виграти. Були близькими, щоб перевести серію в третій матч, але саме досвіду нам і не вистачило: у кінцівці другого матчу ми зробили класичні дитячі помилки, що не дозволило довести гру до перемоги.
Олександр ХАРЧЕНКО, головний тренер команди «НУ ОМА»:
- По-перше, хочу подякувати гравцям своєї команди за те, що віддавалися на майданчику, подякувати організаторам за те, що турнір пройшло на високому рівні. Звісно, хотілось би досягнути більш високого результату. В бронзовій серії могли розраховувати на перемогу в серії, але на ці відповідальні матчі не вдалося зібрати бойовий склад.
Ми, чесно кажучи, націлювалися потрапити у фінал, але суперник («ОНУ») мав більш досвідчений склад. Втім, вважаю, що матчі вийшли достатньо цікавими і порадували вболівальників. Бачу, що мої підопічні починають в себе вірити, адже вони самі відчувають, що тренування не проходять дарма. Націлюємося взяти реванш у «ОНУ» в наступному сезоні, легкої прогулянки в матчах з нами у суперника не буде.
Упродовж всього сезону ми намацували оптимальний склад, адже баскетболісти діяли нерівно. У складі команди співвідношення молодь/досвід було десь 60/40, але, в цілому, хотілось би залучати більше молоді. У зв’язку з війною, 95% курсантів знаходилися вдома і не брали участь в тренувальному процесі.
В цілому ж, підсумок чемпіонату, як на мене, закономірний, місця розподілилися згідно рівня і підготовки. Маю відзначити молодь, яка підросла в СДЮСШОР імені Літвака – у цих хлопців, вважаю, гарне майбутнє.
Що стосується окремих баскетболістів, то в своїй команді відзначу Дмитра Шелковського. Євгена Кашаєва, в інших командах – Раміна Лутвалієва (ОНУ) і Олега Сергієнка («ШИПИ»). Було цікаво спостерігати за цими баскетболістами.

Хочеться подякувати всім учасникам – суддям, гравцям, тренерам, всім, хто знайшов хвилинку своєї уваги і взяв участь у змаганнях. Всім, хто при справі у змаганнях ОБЛ цього сезону, величезна вдячність. Для курсантів, взагалі, це просто відмінні змагання, де вони можуть і проявити себе, і набратися досвіду.
Влад ЄФІМОВ, спеціально для сайту ОМФБ